Zygmunt Sędzimir, urodzony 28 lipca 1881 roku w Kole, to postać, която pozostawiła ślad w polskim społeczeństwie jako duchowny oraz działacz społeczny. Jego życie zakończyło się 2 marca 1933 roku w Częstochowie, a w przeciągu jego kariery zaistniał jako poseł na Sejm Ustawodawczy.
Sędzimir nie tylko reprezentował wartości katolickie, ale także angażował się w życie społeczne, co czyni go znaczącą postacią w historii Polski początku XX wieku.
Życiorys
Zygmunt Sędzimir był ważną postacią w historii, synem Piotra Sędzimira, urzędnika miejskiego w Kole oraz Marii, z domu Zgrzelak lub Grzelak. W 1899 roku zakończył naukę w Męskim Gimnazjum Klasycznym z siedzibą w Kaliszu, a następnie rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Przyjął święcenia kapłańskie 31 grudnia 1903 roku. W okresie do 1906 roku, pełnił rolę kapelana oraz sekretarza biskupa Stanisława Zdzitowieckiego.
W 1906 roku awansował na stanowisko prefekta w Gimnazjum Sióstr Nazaretanek w Częstochowie, jednocześnie pełniąc funkcję kapelana w ich domu zakonnym. Angażował się w działalność na rzecz niepodległości, zakładając na przykład „lotną bibliotekę”, która gromadziła polskie książki. Był także współtwórcą Towarzystwa Rzemieślniczo-Przemysłowego, które zrzeszało rzemieślników oraz lokalnych przedsiębiorców. Niestety, w 1908 roku, wskutek interwencji władz carskich, przeniesiono go do parafii św. Michała Archanioła w Kamienicy Polskiej.
Jako proboszcz w Kamienicy Polskiej, Sędzimir mocno angażował się w życie społeczne. Jego działalność obejmowała m.in. funkcje w spółce włókienniczej „Tkacz” oraz przewodniczenie Ochotniczej Straży Pożarnej, jak również Towarzystwu Pożyczkowo-Oszczędnościowemu, Towarzystwu Pszczelarskiemu oraz Powiatowej Radzie Opiekuńczej w Częstochowie. Dodatkowo, jego zaangażowanie w Polską Macierz Szkolną było znaczące.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Sędzimir zaangażował się w politykę. Najpierw członkując sejmikowi powiatu częstochowskiego, następnie, podczas powstań śląskich, zorganizował w swojej parafii podkomitet obrony Śląska. 29 stycznia 1919 roku został wybrany na posła do Sejmu Ustawodawczego z listy Polskiego Zjednoczenia Ludowego, wkrótce przechodząc do Narodowego Zjednoczenia Ludowego. W Sejmie piastował funkcje sekretarza Komisji Przemysłowo-Handlowej oraz członka Komisji Wojskowej.
W styczniu 1921 roku wygłosił na Jasnej Górze bardzo ważne przemówienie dotyczące sytuacji gospodarczej oraz społeczno-politycznej w Polsce. Latem tego samego roku, reprezentował Sejm w Stanach Zjednoczonych, gdzie dyskutowano kwestie polityki emigracyjnej. Jego mandat poselski trwał do grudnia 1922 roku, kończąc się wraz z kadencją Sejmu.
W 1925 roku Sędzimir został inkardynowany do nowo powstałej diecezji częstochowskiej. 14 stycznia 1930 roku zwolniono go z urzędów proboszczowskich w Kamienicy Polskiej, a odtąd do swojej śmierci pełnił rolę sekretarza generalnego Akcji Katolickiej w Częstochowie oraz dyrektora diecezjalnego Caritasu. Był organizatorem Kół Inteligencji Katolickiej, między innymi w Sosnowcu oraz Będzinie. Oprócz tego, był też zaangażowany w tworzenie Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Sędzimir otrzymał tytuł honorowego radcy częstochowskiej Kurii Biskupiej oraz został odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice.
Zmarł 2 marca 1933 roku po długotrwałej chorobie. Jego pogrzeb odbył się 6 marca na cmentarzu Kule w Częstochowie.
Przypisy
- a b c d e f g h i Ks. Zygmunt Sędzimir [online], www.jubileusz900.com [dostęp 29.11.2024 r.]
- a b c d e f g h i j k l m n o p MarcinM. Nowacki MarcinM., Kapłani Ziemi Kolskiej - posłowie na Sejm II Rzeczypospolitej, „Rocznik Kolski”, 13/2020, Koło: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole, 2020, s. 79-81, ISSN 1898-1607.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Kazimierz Gabryel | Czesław Lewandowski (duchowny) | Maciej z Koła | Henryk PaprockiOceń: Zygmunt Sędzimir