Władysław Rutkowski, znany także pod pseudonimem Włodzimierz, Jan, to postać niezwykle istotna w historii Polski. Urodził się 12 maja 1897 roku w Kole, a zmarł 30 października 1973 roku w Kielcach. Był oficerem rezerwy Wojska Polskiego, pełniącym funkcję porucznika rezerwy artylerii.
Rutkowski był aktywnym członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) oraz stanowił kluczową postać jako komendant Okręgu X Poznańskiego Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) aż do jesieni 1943 roku. Jego działalność konspiracyjna obejmowała także uczestnictwo w Ogólnopolskim Zjeździe Stronnictwa Narodowego, który miał miejsce w Warszawie w styczniu 1943 roku.
Po jesieni 1943 roku, Władysław Rutkowski objął stanowisko szefa adiutantury Inspektoratu Ziem Zachodnich NSZ (IZZ NSZ), a także był zastępcą komendanta Okręgu X NSZ Poznań. W tych rolach wykorzystywał lokale konspiracyjne w Warszawie, w tym mieszkania przy ul. Miedzianej 3 oraz w Al. Jerozolimskich 97.
W trakcie powstania warszawskiego, Rutkowski aktywnie uczestniczył w walkach jako członek Pułku NSZ im. Sikorskiego, walcząc w rejonie Śródmieścia Północ. Po upadku powstania, wyszedł z Warszawy w towarzystwie ludności cywilnej, jednak jego historia nie zakończyła się na tym. Został uwięziony w obozie przejściowym w Pruszkowie, a w okolicach Żyrardowa udało mu się uciec z transportu.
Przypisy
- a b c Powstańcze biogramy Władysław Rutkowski
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Eugeniusz Bogdzewicz | Jerzy Służewski (żołnierz) | Jan Czechowski (oficer) | Marek Wawrzyniak | Andrzej Makowski (wojskowy) | Seweryn Koralewski | Stanisław PierzchlewskiOceń: Władysław Rutkowski