Jerzy Służewski (żołnierz)


Jerzy Służewski, który przyszedł na świat 18 kwietnia 1878 roku w Kole, był znanym żołnierzem Polskiej Organizacji Wojskowej działającej na wschodnich terenach Polski. Jego życie zakończyło się 12 czerwca 1920 roku w Charkowie, gdzie poświęcił się walce o niepodległość kraju.

Jego odwaga i oddanie w czasie wojny polsko-bolszewickiej przyniosły mu zaszczytne odznaczenia, w tym prestiżowy Order Virtuti Militari, który jest dowodem na jego heroiczne czyny w służbie narodowej.

Życiorys

Jerzy Służewski, urodzony w rodzinie Aleksandra i Walerii z d. Kołodziejska, był osobą o ciekawym życiorysie. Po ukończeniu gimnazjum we Włocławku podjął naukę na kursach handlowych w Warszawie, co pomogło mu zdobyć zawód.

Po zakończeniu edukacji pracował jako kasjer w Domu Handlowym w Warszawie, gdzie zdobył cenne doświadczenie zawodowe. W 1915 roku jego losy zaprowadziły go na tereny Rosji, gdzie wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, przyczyniając się do walki o niepodległość kraju.

Od 1919 roku Służewski pełnił funkcję pracownika konsularnego w bolszewickiej Rosji, co stawiało go w szczególnej sytuacji w obliczu politycznych zawirowań. Jednak jego wolność nie trwała długo; w maju 1920 roku został aresztowany w Charkowie i tragicznie rozstrzelany przez bolszewików.

Za swoje zasługi w Polskiej Organizacji Wojskowej, Jerzy Służewski został pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari, najwyższym odznaczeniem wojskowym w Polsce. W życiu prywatnym był żonaty, jednak nie doczekał się dzieci.

Ordery i odznaczenia

Wśród wyróżnień, które otrzymał Jerzy Służewski, znajdują się ważne odznaczenia, świadczące o jego męstwie i poświęceniu.

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari nr 7944 – przyznany pośmiertnie,
  • Krzyż Walecznych,

Przypisy

  1. a b c d e f Polak (red.) 1993 r., s. 193.

Oceń: Jerzy Służewski (żołnierz)

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:10