Parafia Matki Bożej Częstochowskiej z siedzibą w Kole to ważna wspólnota religijna położona w sercu tego historycznego miasta.
Jest to parafia rzymskokatolicka, która odgrywa istotną rolę w życiu duchowym mieszkańców.
Administracyjnie, parafia ta jest częścią dekanatu kolskiego, który z kolei należy do diecezji włocławskiej.
Historia
Historia Parafii Matki Bożej Częstochowskiej sięga roku 1982, kiedy to została ona utworzona z fragmentu parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. Powstanie nowej parafii było zjawiskiem niezależnym, które miało związek z dynamicznym rozwojem miasta w kierunku północnym. Inicjatorem tej ważnej decyzji był ówczesny proboszcz oraz dziekan kolski – ks. kanonik Serafin Opałko.
W roku 2005, w wyniku dalszych zmian w granicach parafii, wschodnie tereny, które znajdowały się w osi ulicy Nagórnej, zostały przyłączone do nowo utworzonej parafii św. Bogumiła w Kole. To przeorganizowanie miało na celu lepsze zarządzanie duchową opieką nad mieszkańcami rozwijającego się obszaru.
Obchody jubileuszu 25-lecia posługi parafialnej miały miejsce w roku 2007. To wyjątkowe wydarzenie zbiegło się z konsekracją nowo wybudowanej świątyni parafialnej, przeprowadzonej przez ordynariusza diecezji włocławskiej, biskupa Wiesława Alojzego Meringa. Jego obecność i błogosławieństwo były dowodem na uznanie dla wysiłków wspólnoty parafialnej.
Więcej informacji na temat architektury oraz znaczenia parafii można znaleźć w artykule: Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Kole.
Zasięg parafii
W obrębie granic administracyjnych parafii znajdują się różne lokalizacje, które są istotne dla społeczności lokalnej. W skład tych obszarów wchodzi m.in. miasto Koło, a w nim osiedle Przedmieście Warszawskie, gdzie można znaleźć wiele ulic, takich jak: Blizna, Władysława Broniewskiego (część), Bolesława Chrobrego, Dojazdowa, Kolejowa, Konwaliowa (część), a także takie jak majora Ryszarda Malczewskiego, Stanisława Mikołajczyka, Miodowa i Nagórna (część).
Warto również wspomnieć o innych ważnych drogach w tej okolicy, takich jak Niezłomnych (część), ks. Serafina Opałki, Paderewskiego (część), PCK, Piaski, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Przemysłowa, Przesmyk, Składowa, Toruńska (część), Towarowa, Tuwima, Wąska, Wiejska (część), Wincentego Witosa, czy Piotra Wojciechowskiego (część) oraz w końcu Włocławska (część).
Poza tym, obszar parafii obejmuje gminę Koło, z miejscowością Chojny, która charakteryzuje się zabudowaniami usytuowanymi wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 270.
Na terenie parafii znajdują się również domy zakonne sióstr ze Zgromadzenia Małych Sióstr Misjonarek Miłosierdzia, a także ważną dla społeczności instytucję – prowadzony przez Orionistki Dom Pomocy Społecznej w Kole, który dysponuje własną kaplicą, co świadczy o wsparciu dla mieszkańców w potrzebie.
Grupy parafialne
W parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole, istnieje szereg grup parafialnych, które przyczyniają się do jej życia duchowego oraz społecznego. Oto niektóre z nich:
- Parafialny Zespół Caritas,
- Liturgiczna Służba Ołtarza,
- Odnowa w Duchu Świętym „Bartymeusz”,
- Wspólnota Krwi Chrystusa,
- Rodzina Radia Maryja,
- Koło Żywego Różańca,
- schola młodzieżowa,
- neokatechumenat.
Proboszczowie
W historii parafii znalazło się kilku znaczących duszpasterzy, którzy mieli wielki wpływ na życie religijne społeczności.
- ks. prałat Stanisław Matczak pełnił swoją funkcję w latach 1982–1987,
- ks. prałat Janusz Ogrodowczyk był proboszczem od 1987 do 2014 roku,
- ks. kanonik Władysław Waszak sprawuje urząd proboszcza od 1 lipca 2014 roku.
Przypisy
- Historia parafii - Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole [online], pmbckolo.pl [dostęp 28.01.2023 r.]
- Ksiądz Waszak objął parafię na Bliznej - Kolski Portal Internetowy e-kolo.pl [online], e-kolo.pl [dostęp 28.01.2023 r.]
- Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia w Kole. dps-orione.domypomocy [dostęp 28.06.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia św. Bogumiła w Kole | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w KoleOceń: Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole