Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Kole


Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Kole jest jedną z czterech katolickich świątyń tego miasta, stanowiąc istotny element lokalnej architektury religijnej. Jego budowa miała miejsce w latach 80. XX wieku, a inicjatorem projektu był ks. Serafin Opałko, który z dużym zaangażowaniem działał na rzecz rozwoju katolickiej wspólnoty w Kole.

Świątynia ta znajduje się na osiedlu Przedmieście Warszawskie, w rejonie, który do pewnego momentu był częścią dawnej wsi Blizna. Lokalizacja kościoła w tym obrębie świadczy o znaczeniu duchowym i społecznym, jakie to miejsce ma dla okolicznych mieszkańców.

Historia

Na mocy wytrwałych dążeń ks. Serafina Opałko, proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, 18 czerwca 1977 roku wojewoda koniński, Henryk Kazimierczak, wyraził zgodę na budowę nowej kaplicy przy ulicy Blizna. Proces ten trwał przez cztery i pół roku, w czasie których spearowane były wysiłki na rzecz powstania nowego kościoła w tym mieście. W obszarze ulicy Blizna zrealizowano pierwszą dużą dzielnicę mieszkaniową, obejmującą bloki wielorodzinne zlokalizowane przy ulicach PCK, Kolejowa i Wojciechowskiego. Ksiądz Opałko, mimo niewielkich funduszy parafialnych, podjął się trudnego zadania budowy nowego kościoła. Pierwsze dwa wagony cegły, które były przeznaczone na ten cel, dotarły na plac budowy 9 października 1977 roku.

Budowa świątyni ruszyła 5 lipca 1979 roku i dzieliła się na dwa etapy. W pierwszym etapie wzniesiono nową część kościoła, zapewniając jej zadaszenie, co umożliwiło odprawianie nabożeństw. W kolejnej fazie rozpoczęto rozbiórkę istniejącej kaplicy, aby w tym miejscu powstała brakująca część.

3 czerwca 1980 roku miała miejsce ostatnia Msza święta w dotychczasowej kaplicy. Po liturgii przystąpiono do rozbiórki, co otworzyło drogę do kontynuacji budowy nowej świątyni. Po raz pierwszy Msza w nowym budynku została odprawiona 15 czerwca 1980 roku.

Do połowy listopada 1980 roku zrealizowano pełne zabezpieczenie dachu na całej konstrukcji kościoła, a także wykonano obróbkę murów i wieży. W latach 1981 i pierwszej połowie 1982 roku prowadzono prace wykończeniowe w wnętrzu świątyni. W tym samym czasie ksiądz Opałko nie ustawał w staraniach, aby w kościele zorganizować ośrodek duszpasterski. W odpowiedzi na te potrzeby, bp włocławski Jan Zaręba, postanowił od 1 lipca 1982 roku, by dla wiernych z części Koła koncentrujących się wokół filialnego kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej prezentowane były wszystkie czynności duszpasterskie w tym właśnie miejscu.

1 lipca 1982 roku, ks. Stanisław Matczak objął samodzielne stanowisko duszpasterskie w kościele przy ul. Blizna, a ks. Leszek Rybka został jego wikariuszem. Jego następca, ks. prałat Janusz Ogrodowczyk przystąpił w 1987 roku do rozbudowy świątyni, co stanowiło dziękczynne wotum za 600-letnią obecność cudownego obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Wygląd kościoła

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Kole posiada unikalną bryłę, która przypomina wielościan, symbolizujący barkę. Wieże tego obiektu sakralnego pełnią rolę masztów, a wyższa z nich zdobi krzyż. Wnętrze jest jednonawowe, co wyraźnie podkreśla prezbiterium, w którym centralnym elementem jest krucyfiks. Po bokach krucyfiksu umieszczono obrazy świętych, których historia jest nierozerwalnie związana z dziejami Polski. Wśród nich znajdują się wizerunki takich postaci jak: biskup Jordana, biskup Stanisław, Królowa Jadwiga, Kazimierz Królewicz, Stanisław Kostka, biskup Michał Kozal, ojciec Maksymilian Kolbe, siostra Faustyna, Alojzy Orione oraz Jerzy Popiełuszko.

Po lewej stronie znajduje się ołtarz Najświętszego Sakramentu, natomiast po prawej – ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej. W sąsiedztwie pierwszego ołtarza umieszczony jest wmurowany kamień, który pochodzi z Bazyliki Grobu Świętego. Obok drugiego ołtarza wmurowano kamień z grobu św. Piotra Apostoła, co nadaje temu miejscu szczególnego znaczenia.

Nad krucyfiksem zainstalowany jest witraż, który jest integralną częścią ołtarza. Tematyka witrażu nawiązuje do historii związanej z przybyciem cudownego obrazu na Jasną Górę. Na witrażu uwiecznione są herby biskupie, w tym papieża Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz biskupa Jana Zaręby.


Oceń: Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Kole

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:18