Cmentarz ewangelicki w Kole jest cmentarzem ewangelicko-augsburskim, którego historia sięga XIX wieku. Jego położenie jest niezwykle dogodna, ponieważ znajduje się między ulicami Poniatowskiego oraz Dąbrowskiego, na terenie osiedla Przedmieście Kaliskie.
Obiekt ten jest administrowany przez parafię ewangelicko-augsburską w Koninie, która dba o jego zachowanie oraz przypomina o bogatej historii i tradycji tego miejsca.
Warto zaznaczyć, że 23 listopada 1998 roku cmentarz został wpisany do rejestru zabytków, co podkreśla jego znaczenie oraz wartość kulturową dla lokalnej społeczności.
Historia
Historia cmentarza w Kole sięga pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to miały miejsce pierwsze pochówki. Najstarszy zachowany nagrobek datowany jest na rok 1881 i należy do Emanuela Gottfrida Hoffmana.
W maju 2011 roku, na terenie tego miejsca, natrafiono na zbiorową mogiłę żołnierzy niemieckich, którzy polegli w trakcie bitwy o Koło w styczniu 1945 roku. Po odnalezieniu, szczątki zostały ekshumowane przez Stowarzyszenie Pomost i przeniesione na cmentarz Miłostowo w Poznaniu.
W wrześniu 2016 roku na cmentarzu powstało lapidarium, a także dokonano przeniesienia szczątków, które wcześniej ekshumowano z cmentarza ewangelickiego w Szarłatowie. Co ciekawe, cmentarz jest miejscem spoczynku nie tylko ewangelickich wyznawców, ale także osób związanych z innymi religiami.
Przypisy
- GrzegorzG. Broniarczyk, Zbiorowa mogiła z niemieckimi żołnierzami na cmentarzu w Kole, [w:] kolo.naszemiasto.pl [dostęp 18.09.2024 r.]
- Znaleziono szczątki żołnierzy - Kolski Portal Internetowy e-kolo.pl [online], e-kolo.pl, 11.05.2011 r. [dostęp 04.01.2024 r.]
- Cmentarz przeniesiony do Koła | Głos Górnika, „Głos Górnika”, 11.10.2016 r. [dostęp 27.04.2023 r.]
- Cmentarz ewangelicko-augsburski, ul. Poniatowskiego, Koło [online], cmentarze24.pl [dostęp 24.10.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Cmentarze":
Cmentarz rzymskokatolicki w Kole | Cmentarz wojenny w KoleOceń: Cmentarz ewangelicki w Kole