Osiedle Kaliskie to interesujący fragment miasta Koło, znajdujący się w południowej części tego obszaru. Usytuowane na lewym brzegu malowniczej rzeki Warty, osiedle cieszy się urokliwą okolicą oraz dogodnym dostępem do licznych atrakcji.
W 2004 roku liczba mieszkańców osiedla wynosiła 1713 osób, co świadczy o jego rozwiniętej infrastrukturze oraz społeczności. Mieszkańcy mogą korzystać z licznych udogodnień, jakie oferuje to miejsce, a także z bliskości do ważnych punktów miasta.
Granice administracyjne
Granice osiedla są wyznaczone przez rzekę Warta, która tworzy północną oraz wschodnią granicę, a także przez granice administracyjne miasta Koła, podzielające osiedle od strony południowej i zachodniej. Osiedle Kaliskie sąsiaduje z Przedmieściem Warszawskim oraz Starym Miastem, a także z miejscowościami takimi jak Ruszków Drugi, Gozdów i Straszków, które należą do gminy Kościelec.
Administracyjnie, osiedle Kaliskie leży na obszarze dwóch parafii rzymskokatolickich. Przeważająca część obszaru przynależy do kolskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, natomiast mieszkańcy ul. Żytniej są wpisani do parafii Trójcy Świętej w Dobrowie.
Historia
Osiedle Kaliskie ma bogatą historię, której korzenie sięgają najdawniejszych czasów, kiedy to obszar ten znajdował się w granicach administracyjnych miasta Koła. Już w XIV wieku, w malowniczym otoczeniu rzeki Warty, wzniesiono okazały zamek obronny w stylu gotyckim. Zdecydowanie można stwierdzić, że do 1540 roku istniał już drewniany kościół pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca, który znajdował się przy drodze prowadzącej do Kościelca. W jego pobliżu zlokalizowany był także cmentarz, który przetrwał do dzisiaj.
Od połowy XIX wieku na terenie osiedla funkcjonował cmentarz dla ludności wyznania ewangelicko-augsburskiego z Koła. W 1908 roku, ks. kanonik Edward Narkiewicz dokonał konsekracji neogotyckiej kaplicy Przemienienia Pańskiego, która powstała na obszarze rzymskokatolickiego cmentarza. W pierwszej połowie XX wieku obszar ten doczekał się również otwarcia miejskiego szpitala, co wpłynęło na rozwój społeczności lokalnej.
Po zakończeniu II wojny światowej osiedle zaczęło dynamicznie się rozwijać. W szczególności, nowe zabudowy zaczęły pojawiać się przy drogach prowadzących do ul. Poniatowskiego oraz ul. Lewakowej i Nosuli (aktualnie znanej jako Bogumiła). 1 lutego 1961 roku, w nowym gmachu, rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa nr 2, założona w 1914 roku, która funkcjonuje tu do dziś.
Po katastrofalnej powodzi, która miała miejsce w 1979 roku, w południowej części osiedla stworzono sztuczny Zalew Ruszkowski, który usytuowany jest nad rzeką Teleszyną. W 1995 roku otwarto obwodnicę miasta, przebiegającą przez południowe granice osiedla. W latach 1999–2017 na osiedlu Kaliskim funkcjonowało Gimnazjum nr 3, a z powodu otwarcia autostrady A2 w 2007 roku, przebudowano również ulicę Bogumiła i utworzono Rondo Świętego Bogumiła.
Obiekty
Na terenie osiedla można znaleźć wiele interesujących obiektów, w tym:
- ruiny zamku z XIV wieku,
- kaplicę Przemienienia Pańskiego z 1908 roku,
- cmentarz rzymskokatolicki,
- cmentarz ewangelicki,
- Szkołę Podstawową nr 2,
- Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych,
- szpital powiatowy,
- Lasek komunalny przy ulicy Poniatowskiego oraz scenę koncertową.
Ulice
Osiedle Kaliskie jest interesującym miejscem, które łączy w sobie różnorodne ulice, na które warto zwrócić uwagę.
Oto niektóre z ulic w tym osiedlu:
|
|
Warto również wspomnieć o pobliskim mieście Koło, które ma swoje unikalne elementy, a także inne osiedla, które można znaleźć w okolicy.
Osiedla |
|
---|---|
części miasta wg TERYT |
|
Historyczne części miasta |
|
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Stare Miasto (Koło) | Osiedle Warszawskie (Koło) | Płaszczyzna (Koło)Oceń: Osiedle Kaliskie