Barbara Sałacka


Barbara Sałacka, urodzona 24 stycznia 1932 roku w Kole oraz zmarła 30 maja 2021 roku w Warszawie, to wybitna polska reżyserka i realizatorka telewizyjna. W trakcie swojej kariery zyskała uznanie za swoje osiągnięcia w dziedzinie mediów, przyczyniając się do rozwoju polskiej telewizji.

Sałacka była również matką znanej aktorki Ewy Sałackiej, co stanowi interesujący fragment jej biografii oraz wpływ na rodzinne tradycje artystyczne.

Kariera

Barbara Sałacka miała trudności związane ze strunami głosowymi, co zmusiło ją do przerwania studiów na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. W roku 1953 nawiązała współpracę z telewizyjnym realizatorem Markiem Nowakowskim, co zaowocowało jej debiutem w TVP jako spikerki. Oprócz pracy w telewizji, angażowała się w działalność teatralną oraz współpracowała z tygodnikiem „Polityka”, gdzie współredagowała teksty u Mieczysława F. Rakowskiego. Otrzymała również ofertę na stanowisko spikerki od dyrektora programowego TVP, Jerzego Pańskiego.

W latach 1961–1965 pełniła rolę asystentki reżyserów w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym. Współpracowała przy realizacji spektakli telewizyjnych, takich jak Zapiski majora Pycia (1965) na podstawie powieści Juliusza Kadena-Bandrowskiego, którego reżyserem był Jerzy Krasowski. Uczestniczyła również w produkcji serialu Stawka większa niż życie (1965) w reżyserii Andrzeja Konica.

Ukończywszy Studium Zaoczne na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi w 1975 roku, rozpoczęła pracę jako niezależny reżyser oraz realizator programów rozrywkowych. W swoim dorobku miała poniedziałkowe spektakle Teatru Telewizji oraz czwartkowe przedstawienia Teatru Sensacji „Kobra”. W 1976 roku, w ramach Teatru Małych Form, zrealizowała spektakl O mojej matce Colette z udziałem Mają Komorowską. Właśnie w latach 70. i 80. XX wieku miała swoje najintensywniejsze okresy twórcze.

Wśród jej ostatnich projektów znajduje się Bal stulecia (1999), w którym wystąpili Adam Ferency oraz Stanisława Celińska. Po zakończeniu kariery, ostatnie lata swojego życia spędziła w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie. Zmarła 30 maja 2021 roku, mając 89 lat. Jej pogrzeb miał miejsce 17 czerwca 2021 roku, a prochy zostały złożone do grobu rodzinnego na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Przypisy

  1. a b c d Barbara Sałacka (1932–2021) [online], Związek Artystów Scen Polskich [dostęp 05.07.2023 r.]
  2. Pogrzeb Barbary Sałackiej. Reżyserka nie spocznie obok córki [online], Onet.pl [dostęp 05.07.2023 r.]
  3. a b c d Krzysztof Lubczyński, Barbara Sałacka: „Zielono mi, czyli naturalnie”, „Dziennik Trybuna”, Nr 18.02.2004 r.

Oceń: Barbara Sałacka

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:11