Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole


Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole to kluczowa instytucja kultury, która pełni znaczącą rolę w życiu społeczności lokalnej oraz w obszarze edukacji mieszkańców zarówno miasta Koła, jak i całego powiatu kolskiego. Biblioteka ta nie tylko gromadzi i opracowuje bogate zbiory, ale także udostępnia je szerokiemu gronu czytelników, co czyni ją istotnym ośrodkiem informacji.

W głównej siedzibie biblioteki znajduje się czytelnia, z myślą o miłośnikach literatury, a także wypożyczalnia dla młodzieży oraz dorosłych. Dodatkowo, funkcjonuje tutaj specjalna Filia dla Dzieci, która została stworzona z myślą o najmłodszych czytelnikach.

Oprócz siedziby głównej, powiatowa biblioteka dysponuje także dwiema filiami: Filią Nr 3 oraz Filią Nr 4, które wspierają działania głównej instytucji w zakresie upowszechniania czytelnictwa.

Biblioteka w Kole jest również ważnym koordynatorem działań w zakresie zarządzania bibliotekami samorządowymi w regionie, sprawując merytoryczny nadzór nad dziesięcioma bibliotekami w powiecie kolskim. To oznacza, że ma znaczący wpływ na rozwój i poprawę jakości usług świadczonych w tych placówkach, co jest korzystne dla całej społeczności lokalnej.

Historia

Historia publicznych książnic w Kole sięga 1883 roku, kiedy to otwarta została pierwsza biblioteka. W okresie międzywojennym w mieście funkcjonowały różne książnice powiązane z instytucjami społecznymi, organizacjami oraz stowarzyszeniami. Niestety, w trakcie II wojny światowej wszystkie te placówki zostały zlikwidowane.

Po wojnie, 1 kwietnia 1945 roku, powstała Miejska Biblioteka Publiczna przy Placu Wolności 15, znajdująca się w dawnej siedzibie Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z dekretami o bibliotekach uchwalonymi w 1946 roku, zadecydowano o utworzeniu Powiatowej Biblioteki Publicznej. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 1 września 1947 roku, a lokalizacja mieściła się przy ul. 11 listopada 5, obecnie znanej jako ul. A. Mickiewicza 5.

W 1956 roku obie biblioteki zostały przeniesione do budynku pastorówki przy ul. H. Sienkiewicza 5, a rok później doszło do ich połączenia, tworząc Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną. W 1963 roku otwarto Oddział Dziecięcy, także z siedzibą przy ul. H. Sienkiewicza 5. W 1973 roku powstała Filia Nr 2 zlokalizowana przy Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Szpitalu Powiatowym.

Rok 1975 przyniósł reorganizację administracyjną kraju, w wyniku której biblioteka zmieniła nazwę na Miejska Biblioteka Publiczna. Kolejne Filii otwarto w 1979 roku przy ul. P. Wojciechowskiego 30 oraz w 1982 roku przy ul. A. Mickiewicza 15. W czerwcu 1999 roku zawarto Porozumienie między Zarządami Miasta Koła a Powiatu Kolskiego, na mocy którego Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczęła pełnienie zadań biblioteki powiatowej.

28 września 1999 roku nastąpiła reorganizacja, a sama placówka zyskała nową nazwę: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. W 2009 roku Filię Nr 4 przeniesiono do obiektu przy ul. S. Wyszyńskiego 14. Natomiast w 2013 roku, główna biblioteka oraz Filia dla Dzieci znalazły nową siedzibę w budynku dworca PKP przy ul. Kolejowej 19.

Działalność

Misją Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole jest wszechstronny rozwój i spełnianie potrzeb informacyjnych oraz czytelniczych lokalnej społeczności. Biblioteka stawia na upowszechnianie wiedzy i kultury, a także na efektywne funkcjonowanie systemu bibliotecznego w powiecie kolskim. Co ważne, jako jedyna instytucja w regionie, zajmuje się tworzeniem i opracowywaniem bibliografii regionalnej dla Koła oraz jego okolic.

W ramach swojej działalności biblioteka organizuje także spotkania z autorami. Wśród gości, którzy mieli zaszczyt odwiedzić tę placówkę, znajdują się znane postacie takie jak: Wanda Chotomska, Mariusz Czubaj, Maria Czubaszek, Katarzyna Grochola, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski oraz Grzegorz Kasdepke.

W spotkaniach uczestniczyli także: Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marek Krajewski, Jakub Małecki, Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller, Joanna Olech, Łukasz Orbitowski, Joanna Papuzińska oraz Jakub Żulczyk.

Pod egidą Instytutu Książki, od lutego 2010 roku, przy bibliotece działają również Dyskusyjne Kluby Książki, które skierowane są najpierw do dorosłych, a od kwietnia 2015 roku również do młodzieży.

Biblioteka stanowi również lidera w Kampanii społecznej Fundacji ABCXXI, w ramach której realizowany jest projekt „Cała Polska czyta dzieciom”. Od 26 kwietnia 1976 roku, przy tej instytucji, działa Koło Przyjaciół Biblioteki, które stanowi dobrowolne zrzeszenie osób, mające na celu umocnienie więzi między placówką a lokalnym społeczeństwem.

Działalność wydawnicza

Od 2008 roku, biblioteka działa w ścisłej współpracy z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Miejskim Domem Kultury w Kole oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Miasta Kola nad Wartą. Wspólnie wydają „Rocznik Kolski”, periodyk, który zawiera artykuły dotyczące historii miasta, regionu oraz popularyzuje osiągnięcia lokalnego środowiska.

Struktura organizacyjna

W ramach struktury organizacyjnej Biblioteki Publicznej w Kole funkcjonują różnorodne jednostki, które obsługują lokalną społeczność.

  • Biblioteka główna, która dysponuje wypożyczalnią skierowaną do młodzieży oraz dorosłych, jak również czytelnią, zlokalizowana w historycznym budynku byłego dworca kolejowego przy ulicy Kolejowej 19,
  • Filia dla Dzieci, mieszcząca się w tym samym budynku co biblioteka główna, z oddzielnym wejściem, również przy ulicy Kolejowej 19,
  • Filia Nr 3, zlokalizowana przy ulicy P. Wojciechowskiego 30,
  • Filia Nr 4, znajdująca się przy ulicy S. Wyszyńskiego 14.

Kierownicy i dyrektorzy

W historii biblioteki, kilku wybitnych kierowników oraz dyrektorów odegrało kluczową rolę w jej rozwoju i działalności. Oto lista osób, które miały istotny wpływ na funkcjonowanie tej instytucji:

  • Ignacy Wasilewski (1945–1956) – był inicjatorem powstania oraz pierwszym kierownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole,
  • Kazimierz Michalski (1947–1952) – pełnił funkcję kierownika Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kole,
  • Maria Nowinowska (1952–1957) – również kierowała Powiatową Biblioteką Publiczną w Kole,
  • Józefa Kolska (1957–1966) – kierownik Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole,
  • Stanisław Wróblewski (1966–1975) – kontynuował kierowanie Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Kole,
  • Alina Krych (1975–1991) – objęła stanowisko dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole,
  • Jadwiga Janicka (1991–1999) – była dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, a następnie od 1999 do 2004 dyrektorem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole,
  • Aleksandra Kowalska (od 2004) – obecnie dyrektorem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole.

Przypisy

  1. a b c d e f AleksandraA. Kowalska AleksandraA., Anna MałgorzataA.M. Pietruszka Anna MałgorzataA.M., Informator. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole, 2018.
  2. Promocja 12. numeru Rocznika Kolskiego - Kolski Portal Internetowy e-kolo.pl [online], www.e-kolo.pl, 24.02.2020 r. [dostęp 15.03.2021 r.]
  3. Mapa wielkopolskich DKK [online], www.wbp.poznan.pl [dostęp 15.03.2021 r.]
  4. Biblioteki w powiecie : Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole [online] [dostęp 15.03.2021 r.]
  5. AleksandraA. Kowalska, Informator Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, 2006.

Oceń: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:23