Ulica Henryka Sienkiewicza w Kole jest jedną z kluczowych arterii tego miasta. Stanowi ona istotny element komunikacyjny, który, w połączeniu z ulicami Mickiewicza oraz Poniatowskiego, tworzy główny trakt przebiegający przez Koło w kierunku równoleżnikowym.
Cała ulica wyznacza również granicę pomiędzy dwoma osiedlami: Płaszczyzną oraz Przedmieściem Warszawskim, co dodatkowo podkreśla jej znaczenie w kontekście lokalnego rozwoju urbanistycznego.
Rys historyczny
W historycznych czasach Koła, do początku XIX wieku, wylotowa droga z miasta w kierunku Kujaw oraz Mazowsza wiodła przez Bramę Toruńską i most na rzece Warcie. Warto zauważyć, że ówczesna przeprawa była usytuowana około 150 metrów na północ od dzisiejszego Mostu Warszawskiego. Trakt z tamtych czasów prowadził wzdłuż dzisiejszych ulic: Zielonej (po stronie prawego brzegu) oraz Starowarszawskiej (po stronie lewego brzegu). Obecna nazwa ulicy na Starym Mieście potwierdza te historyczne zależności.
W 1828 roku, po wdrożeniu regulacji Koła według planów zaprezentowanych przez Tomasza Karola Pelletiera, most przeniesiono bardziej na południe. Od tego momentu, jedynym wjazdem na wyspową część miasta stały się ulice: Sienkiewicza (prawy brzeg) oraz Nowowarszawska (prawy brzeg).
W trudnych czasach II wojny światowej, władze niemieckie postanowiły zmienić nazwę tej ulicy na „Baltenstrasse”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „ulicę Bałtycką”.
Jednak jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku architektura ulicy była zdominowana przez piętrowe oraz dwupiętrowe kamienice, szczególnie po stronie południowej. W tej okolicy znajdował się także gmach Szkoły Handlowej, kościół ewangelicki oraz fabryka fajansu. Dopiero później, za skrzyżowaniem z ulicą Włocławską, zbudowano duże osiedle bloków wielorodzinnych oraz Rolniczy Dom Towarowy. Kilkaset metrów dalej, także za skrzyżowaniem z ulicą Wojciechowskiego, powstał okazały gmach ówczesnych władz powiatowych, który obecnie pełni rolę Starostwa Powiatowego. Natomiast w sąsiednim budynku znajdował się „Dom Partii” (dzisiaj w tym miejscu mieści się Powiatowy Urząd Pracy).
Do lat dziewięćdziesiątych XX wieku ulica Sienkiewicza była częścią międzynarodowej drogi E30 oraz krajowej nr 2 (wcześniej E8), co dawało jej znaczenie w kontekście komunikacyjnym między Poznaniem a Warszawą oraz Berlinem a Moskwą. Ten odcinek był jednym z najważniejszych traktów drogowych tamtych czasów, łącząc trzy strategiczne stolice tzw. „demoludów”: radziecką, polską i enerdowską.
Pod koniec XX wieku zmodernizowano skrzyżowanie z ulicą Dąbską oraz nowo utworzoną Aleją Jana Pawła II, przekształcając je w rondo, które od 2008 roku nosi zaszczytną nazwę Rondo Henryka Sienkiewicza.
Ulica dziś
Ulica Sienkiewicza w Kole jest znaczącym miejscem w granicach administracyjnych miasta, o długości ponad 2,5 km. Rozpoczyna się w okolicy Mostu Warszawskiego. Zaledwie 100 metrów później, krzyżuje się z ulicami Słowackiego i Freudenreicha. Na 400. metrze można natknąć się na skrzyżowanie z ulicami 3-Maja i Toruńską, które jest wyposażone w sygnalizację świetlną. Dalej, ulica łączy się z ul. Wojciechowskiego oraz ul. Prusa, a następnie nadchodzi kolejna sygnalizacja świetlna, tym razem na skrzyżowaniu z ul. Włocławską i Szkolną. Po dalszych 500 metrach, na wzgórzu, można znaleźć znane Rondo Henryka Sienkiewicza. Ulica kończy swój bieg, krzyżując się z drogą krajową nr 92 (ulica Michała Rawity-Witanowskiego) i dotyka linii kolejowej nr 3.
Wzdłuż ulicy Sienkiewicza znajduje się szereg ważnych instytucji, w tym:
- Starostwo Powiatowe,
- Powiatowy Urząd Pracy,
- Poczta Polska,
- Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna,
- Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych im. Stanisława i Władysława Grabskich,
- Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Karola Szymanowskiego,
- Komenda Powiatowa Policji,
- Kościół ewangelicko-augsburski Opatrzności Bożej z 1882 r.,
- Fabryka fajansu z 1842 r.,
- Dom, ul. Sienkiewicza 7 z 1912 r.
Co więcej, mieszkańcy ulicy Sienkiewicza są podzieleni pomiędzy dwoma parafiami rzymskokatolickimi. Numery nieparzyste do nr 57 włącznie przynależą do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, natomiast pozostałe numery, do parafii Świętego Bogumiła.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Dąbska w Kole | Ulica Nagórna w Kole | Aleja Jana Pawła II w Kole | Stary Rynek w Kole | Ulica Blizna w Kole | Ulica Bogumiła w Kole | Ulica Garncarska w Kole | Ulica Józefa Poniatowskiego w Kole | Ulica Toruńska w Kole | Ulica Włocławska w Kole | Nowy Rynek w KoleOceń: Ulica Henryka Sienkiewicza w Kole